
Essentra Components
Product No:
50M080125J050
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
HEX UNSLOTTED BOLT, M8 X 1.25 TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5985
0.5985
5
0.5168
2.584
10
0.43035
4.3035
25
0.4047
10.1175
50
0.38741
19.3705
100
0.344375
34.4375
250
0.327142
81.7855
500
0.309947
154.9735
1000
0.292724
292.724
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Bolt |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Hex Socket |
| Head Height | - |
| Thread Size | M8x1.25 |
| Head Diameter | 0.512" (13.00mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Hex Head |
| Length - Overall | 2.205" (56.00mm) |
| Base Product Number | 50M080125 |
| Length - Below Head | 1.969" (50.00mm) |