
Essentra Components
Product No:
50M120175J060
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
HEX UNSLOTTED BOLT, M12 X 1.75 T
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3275
2.3275
5
1.9418
9.709
10
1.748
17.48
25
1.55382
38.8455
50
1.39859
69.9295
100
1.35964
135.964
250
1.320842
330.2105
500
1.281968
640.984
1000
1.165432
1165.432
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Bolt |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Hex Socket |
| Head Height | - |
| Thread Size | M12x1.75 |
| Head Diameter | 0.709" (18.00mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Hex Head |
| Length - Overall | 2.717" (69.00mm) |
| Base Product Number | 50M120175 |
| Length - Below Head | 2.362" (60.00mm) |