
Rubycon
Product No:
50MXG10000MEFCSN30X40
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.1395
5.1395
10
4.6227
46.227
40
4.00615
160.246
100
3.49258
349.258
500
2.876239
1438.1195
1000
2.670802
2670.802
2400
2.619435
6286.644
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | MXG |
| Package | Tray |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 10000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 4.05 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 6.075 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |