
Rubycon
Product No:
50MXG2200MEFCSN20X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.622
2.622
10
2.12135
21.2135
50
1.85117
92.5585
100
1.619845
161.9845
500
1.234164
617.082
1000
1.079884
1079.884
2500
1.041314
2603.285
5000
1.002754
5013.77
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | MXG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.6 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.84 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |