
Rubycon
Product No:
50MXG3900MEFCSN25X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.6265
4.6265
10
3.7316
37.316
50
3.20967
160.4835
100
2.91099
291.099
500
2.164594
1082.297
1000
2.01532
2015.32
2500
1.940679
4851.6975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | MXG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 3900 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.22 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.553 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |