
Rubycon
Product No:
50MXG4700MEFCSN22X40
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9805
3.9805
10
3.21005
32.1005
50
2.76089
138.0445
100
2.504105
250.4105
500
1.862
931
1000
1.733588
1733.588
2500
1.669388
4173.47
5000
1.637278
8186.39
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | MXG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.43 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.7945 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |