
Rubycon
Product No:
50MXG4700MEFCSN35X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.895
3.895
10
3.50265
35.0265
50
3.03563
151.7815
100
2.64651
264.651
500
2.179452
1089.726
1000
2.023776
2023.776
2500
1.984854
4962.135
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | MXG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4700 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |