
Rubycon
Product No:
50MXG5600MEFCSN30X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.2085
4.2085
10
3.78575
37.8575
50
3.28111
164.0555
100
2.86045
286.045
500
2.355696
1177.848
1000
2.187432
2187.432
2500
2.145366
5363.415
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | MXG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 5600 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.75 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.1625 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |