
Rubycon
Product No:
50PK4.7MEFC5X11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.228
0.228
10
0.15675
1.5675
50
0.1045
5.225
100
0.088825
8.8825
500
0.0627
31.35
1000
0.054862
54.862
2500
0.05225
130.625
5000
0.048326
241.63
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | PK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 41 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 61.5 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |