
Rubycon
Product No:
50TXW120MEFC6.3X30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0925
1.0925
10
0.86355
8.6355
50
0.74879
37.4395
100
0.6479
64.79
500
0.489554
244.777
1000
0.431965
431.965
2500
0.403161
1007.9025
5000
0.388768
1943.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | TXW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 7000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 580 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.16 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |