
Rubycon
Product No:
50USG12000MEFCSN30X45
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.8425
5.8425
10
5.26015
52.6015
50
4.55886
227.943
100
3.974325
397.4325
500
3.272978
1636.489
1000
3.039192
3039.192
2500
2.980748
7451.87
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | USG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 12000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 5.6 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 6.44 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |