
Rubycon
Product No:
50USG8200MEFCSN25X40
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.061
6.061
10
5.3865
53.865
50
4.71314
235.657
100
4.3092
430.92
500
3.703214
1851.607
1000
3.433889
3433.889
2500
3.366562
8416.405
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | USG |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 8200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 4.37 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 5.026 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |