
Rubycon
Product No:
50YXF2.2MEFC5X11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2565
0.2565
10
0.17195
1.7195
50
0.10336
5.168
100
0.087305
8.7305
500
0.059736
29.868
1000
0.052839
52.839
2500
0.05054
126.35
5000
0.045942
229.71
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXF |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 2.5 Ohms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Last Time Buy |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 18.06 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 43 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |