
Rubycon
Product No:
50YXJ22M5X11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2565
0.2565
10
0.1729
1.729
50
0.11552
5.776
100
0.098135
9.8135
500
0.069293
34.6465
1000
0.06062
60.62
2500
0.057741
144.3525
5000
0.053409
267.045
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 700 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 22 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 99 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 180 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |