
Rubycon
Product No:
50YXJ470M12.5X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.026
1.026
10
0.80845
8.0845
50
0.70091
35.0455
100
0.606575
60.6575
500
0.45828
229.14
1000
0.404368
404.368
2500
0.377406
943.515
5000
0.363926
1819.63
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 45 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.245 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.66 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |