
Rubycon
Product No:
50YXS1000MEFC16X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6625
1.6625
10
1.31385
13.1385
50
1.13886
56.943
100
0.98553
98.553
500
0.74461
372.305
1000
0.65701
657.01
2500
0.613216
1533.04
5000
0.591318
2956.59
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 25 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.476 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.46 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |