
Rubycon
Product No:
50YXS1200MEFC18X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8525
1.8525
10
1.49625
14.9625
50
1.30587
65.2935
100
1.14266
114.266
500
0.870618
435.309
1000
0.761786
761.786
2500
0.734578
1836.445
5000
0.70737
3536.85
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 30 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.494 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.49 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |