
Rubycon
Product No:
50YXS120MEFC8X11.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.456
0.456
10
0.3192
3.192
50
0.2413
12.065
100
0.210235
21.0235
500
0.155724
77.862
1000
0.132373
132.373
2500
0.124583
311.4575
5000
0.116793
583.965
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 120 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 4000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 365 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 730 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |