
Rubycon
Product No:
50YXS150MEFC8X16
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.589
0.589
10
0.41515
4.1515
50
0.31388
15.694
100
0.273315
27.3315
500
0.202483
101.2415
1000
0.172112
172.112
2500
0.161994
404.985
5000
0.151867
759.335
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 91 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 455 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 910 mA @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |