
Rubycon
Product No:
50YXS1800MEFC18X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3655
2.3655
10
1.9171
19.171
50
1.67314
83.657
100
1.46395
146.395
500
1.115376
557.688
1000
0.975964
975.964
2500
0.941108
2352.77
5000
0.906252
4531.26
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 22 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1800 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.89 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.15 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |