
Rubycon
Product No:
50YXS2200MEFC18X31.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8405
2.8405
10
2.2952
22.952
50
2.00298
100.149
100
1.75256
175.256
500
1.335282
667.641
1000
1.168367
1168.367
2500
1.126643
2816.6075
5000
1.08491
5424.55
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | YXS |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 18 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 6000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.576 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.68 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |