
Rubycon
Product No:
50ZLJ1200M16X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8335
1.8335
10
1.44685
14.4685
50
1.254
62.7
100
1.08528
108.528
500
0.819964
409.982
1000
0.723492
723.492
2500
0.67526
1688.15
5000
0.651149
3255.745
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 23 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.86 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.1 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |