
Rubycon
Product No:
50ZLJ120M8X11.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4845
0.4845
10
0.3401
3.401
50
0.25707
12.8535
100
0.223915
22.3915
500
0.165889
82.9445
1000
0.141008
141.008
2500
0.132715
331.7875
5000
0.124422
622.11
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 110 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 9000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 650 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.3 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |