
Rubycon
Product No:
50ZLJ120M8X16
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6935
0.6935
10
0.49305
4.9305
50
0.37278
18.639
100
0.32471
32.471
500
0.240502
120.251
1000
0.20443
204.43
2500
0.192404
481.01
5000
0.180376
901.88
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 82 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 615 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.23 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |