
Rubycon
Product No:
50ZLJ180M8X16
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.646
0.646
10
0.45695
4.5695
50
0.34561
17.2805
100
0.301055
30.1055
500
0.223022
111.511
1000
0.189563
189.563
2500
0.17842
446.05
5000
0.167266
836.33
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 81 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 850 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.7 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |