
Rubycon
Product No:
50ZLJ2200M16X31.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.698
2.698
10
2.1831
21.831
50
1.90513
95.2565
100
1.666965
166.6965
500
1.270055
635.0275
1000
1.1113
1111.3
2500
1.07161
2679.025
5000
1.031918
5159.59
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 18 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.87 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 4.1 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |