
Rubycon
Product No:
50ZLJ2200M18X25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8595
2.8595
10
2.31515
23.1515
50
2.02027
101.0135
100
1.767665
176.7665
500
1.346815
673.4075
1000
1.178466
1178.466
2500
1.13638
2840.95
5000
1.094296
5471.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 22 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.59 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.7 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |