
Rubycon
Product No:
50ZLJ220M10X12.5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.722
0.722
10
0.51205
5.1205
50
0.38722
19.361
100
0.337345
33.7345
500
0.24985
124.925
1000
0.212382
212.382
2500
0.19988
499.7
5000
0.187388
936.94
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 71 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 220 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 9000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 850 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.7 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |