
Rubycon
Product No:
50ZLJ560M12.5X20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.703
0.703
10
0.52155
5.2155
50
0.41705
20.8525
100
0.35739
35.739
500
0.282948
141.474
1000
0.23827
238.27
2500
0.223374
558.435
5000
0.208487
1042.435
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | ZLJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 32 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.265 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.3 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |