
Visual Communications Company - VCC
Product No:
5100H1/5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED RED/GRN BICLR 1/4"HOLE PNLMN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.5815
3.5815
10
2.5308
25.308
100
2.073185
207.3185
500
1.747772
873.886
1000
1.603125
1603.125
2000
1.536834
3073.668
5000
1.5067
7533.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Visual Communications Company - VCC |
| Type | LED |
| Series | 5100H |
| Current | 20mA Green, 20mA Red |
| Package | Bulk |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 2.2V Green, 2.2V Red |
| Features | - |
| Lens Size | - |
| Lamp Color | Green, Red |
| Lens Color | - |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | - |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | - |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.40mm) |
| Wavelength - Peak | 565nm Green, 650nm Red |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Millicandela Rating | 6mcd Green, 6mcd Red |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) |