
Visual Communications Company - VCC
Product No:
5100H5LC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED GREEN 1/4" HOLE PANEL MOUNT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.306
3.306
10
2.204
22.04
100
1.69632
169.632
500
1.533376
766.688
1000
1.317745
1317.745
2000
1.245868
2491.736
5000
1.217121
6085.605
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Visual Communications Company - VCC |
| Type | LED |
| Series | 5100H |
| Current | 7mA |
| Package | Bag |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 1.8V |
| Features | - |
| Lens Size | - |
| Lamp Color | Green |
| Lens Color | - |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | - |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | - |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.40mm) |
| Wavelength - Peak | 565nm |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Millicandela Rating | 2.5mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) |