
Visual Communications Company - VCC
Product No:
5110F1LC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED RED 5/32" HOLE LOWCUR PNLMNT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.0185
4.0185
10
2.8424
28.424
100
2.328165
232.8165
500
1.962662
981.331
1000
1.800231
1800.231
2000
1.725789
3451.578
5000
1.69195
8459.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Visual Communications Company - VCC |
| Type | LED |
| Series | 5110F |
| Current | 7mA |
| Package | Bulk |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 1.8V |
| Features | - |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lamp Color | Red |
| Lens Color | - |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | - |
| Product Status | Not For New Designs |
| Lens Transparency | Diffused |
| Termination Style | Wire Leads - 4.4" (111.80mm) |
| Wavelength - Peak | 635nm |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Millicandela Rating | 2.5mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.16" (4.06mm) |