
Visual Communications Company - VCC
Product No:
5110F3-12V
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
LED AMBER 5/21" HOLE PANEL MOUNT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.3985
4.3985
10
3.1122
31.122
100
2.54904
254.904
500
2.1489
1074.45
1000
1.97106
1971.06
2000
1.88955
3779.1
5000
1.8525
9262.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Visual Communications Company - VCC |
| Type | LED |
| Series | 5110F |
| Current | 20mA |
| Package | Bag |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) |
| Voltage | 12V |
| Features | - |
| Lens Size | 3mm, T-1 |
| Lamp Color | Amber |
| Lens Color | - |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Viewing Angle | - |
| Product Status | Active |
| Lens Transparency | Diffused |
| Termination Style | Wire Leads - 4.4" (111.80mm) |
| Wavelength - Peak | 583nm |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Millicandela Rating | 8mcd |
| Panel Cutout Dimensions | 0.16" (4.06mm) |