
Vishay Sprague
Product No:
515D477M035CG6AE3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.235
1.235
10
0.9785
9.785
50
0.84816
42.408
100
0.73397
73.397
500
0.554591
277.2955
1000
0.489345
489.345
2500
0.456722
1141.805
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Sprague |
| Series | 515D |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 640 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 960 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |