
EDAC Inc.
Product No:
516-020-520-302
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG RACK & PNL 20P PNL MT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
23.9115
23.9115
10
20.938
209.38
25
20.03284
500.821
50
19.38665
969.3325
100
18.74046
1874.046
250
17.706518
4426.6295
500
17.189547
8594.7735
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | EDAC Inc. |
| Color | Gray |
| Pitch | 0.150" (3.81mm) |
| Series | 516 |
| Package | Bulk |
| Features | Jackscrew, Guide Pin |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Plug, Hermaphroditic Contacts |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 4 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Connector Style | Rack and Panel |
| Connector Usage | Backplane |
| Number of Columns | 10 |
| Base Product Number | 516-020 |
| Number of Positions | 20 |
| Current Rating (Amps) | 8.5A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 10.0µin (0.25µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |