
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
5164713-7
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.197
1.197
10
1.1229
11.229
100
0.965865
96.5865
500
0.850991
425.4955
1000
0.762242
762.242
5000
0.689149
3445.745
10000
0.626496
6264.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Mini-Match |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Tab |
| Contact Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | - |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.098" (2.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Green |
| Insulation Height | 0.118" (3.00mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 5164713 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 7 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.358" (9.09mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |