Home / Oscillators / 516T52005CTR
516T52005CTR
CTS-Frequency Controls
Product No:
516T52005CTR
Description:
2.0mm x 1.6mm Surface Mount Clip
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type TCXO
Output Clipped Sine Wave
Series 516
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function -
Frequency 52 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 2.8V
Base Product Number 516
Frequency Stability ±500ppb
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 2.5mA