Home / Specialized / 51702-11003200CCLF
51702-11003200CCLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
51702-11003200CCLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER BLADE PWR 42POS PCB
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series PwrBlade®
Package Tray
Features Mating Guide
Termination Press-Fit
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header, Male Pins and Blades
Contact Finish Gold or Gold, GXT™
Number of Rows 4
Product Status Active
Voltage Rating -
Connector Style Blade Power
Connector Usage -
Number of Columns -
Base Product Number 51702
Number of Positions 42
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -20°C ~ 105°C