Home / Specialized / 51741-10002402CALF
51741-10002402CALF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
51741-10002402CALF
Description:
V/T REC PWRBLADE
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series PwrBlade®
Package Tray
Features Board Lock, Guide Pin
Termination Press-Fit
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Contact Finish Gold
Base Product Number 51741
Number of Positions 26
Current Rating (Amps) 70A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C