Home / Specialized / 51741-10002405CC
51741-10002405CC
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
51741-10002405CC
Description:
CONN RCPT BLADE PWR 29POS PCB
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series PwrBlade®
Package Tray
Features Guide Pin
Termination Press-Fit
Number of Rows 4
Product Status Obsolete
Base Product Number 51741
Number of Positions 29
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -20°C ~ 105°C