Home / Specialized / 51742-11000400CC
51742-11000400CC
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
51742-11000400CC
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN RCPT BLADE PWR 14POS PCB
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series PwrBlade®
Package Tray
Features Guide Pin
Termination Press-Fit
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Contact Finish Gold or Gold, GXT™
Number of Rows 4
Product Status Obsolete
Voltage Rating -
Connector Style Blade Power
Connector Usage -
Number of Columns -
Base Product Number 51742
Number of Positions 14
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -20°C ~ 105°C