Home / Specialized / 51742-11003200CCLF
51742-11003200CCLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
51742-11003200CCLF
Description:
CONN RCPT BLADE PWR 42POS PCB
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series PwrBlade®
Package Tray
Features Guide Pin
Termination Press-Fit
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Contact Finish Gold or Gold, GXT™
Number of Rows 4
Product Status Active
Base Product Number 51742
Number of Positions 42
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -20°C ~ 105°C