Home / Specialized / 51750-028PGSALF
51750-028PGSALF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
51750-028PGSALF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN RCPT BLADE PWR 28POS PCB
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series PwrBlade®
Package Tray
Features Guide Pin
Termination Press-Fit
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Contact Finish Gold or Gold, GXT™
Number of Rows 4
Product Status Active
Voltage Rating -
Connector Style Blade Power
Connector Usage -
Number of Columns -
Base Product Number 51750
Number of Positions 28
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -20°C ~ 105°C