Home / Specialized / 51762-11002800ABLF
51762-11002800ABLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
51762-11002800ABLF
Description:
CONN RCPT BLADE PWR
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series PwrBlade®
Package Tray
Features Guide Pin
Termination Solder
Mounting Type Board Edge, Through Hole, Right Angle
Connector Type Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Contact Finish Gold
Number of Columns -
Base Product Number 51762
Number of Positions 38
Current Rating (Amps) 70A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C