51940-254LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
51940-254LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN RCPT BLADE PWR 3POS PCB
User Guide
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Color Black
Pitch 0.100" (2.54mm)
Series PwrBlade®
Package Tray
Features -
Termination Press-Fit
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle, Female Blade Sockets
Contact Finish Gold or Gold, GXT™
Number of Rows 1
Product Status Active
Voltage Rating -
Connector Style Blade Power
Connector Usage -
Number of Columns -
Base Product Number 51940
Number of Positions 3
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -20°C ~ 105°C