
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
52057-102LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HIGH SPEED 36P EDGE MT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.9535
10.9535
10
9.70805
97.0805
25
9.3347
233.3675
50
8.96116
448.058
100
8.46336
846.336
250
7.716622
1929.1555
500
7.218765
3609.3825
1000
6.621358
6621.358
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Natural |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Series | Metral® 4000 |
| Package | Tube |
| Features | Board Guide, Shielded |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 5 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Connector Style | High Speed |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | 6 |
| Base Product Number | 52057 |
| Number of Positions | 36 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Contact Layout, Typical | 30 Signal, 6 Ground |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |