Home / Oscillators / 520L20CT16M3690
520L20CT16M3690
CTS-Frequency Controls
Product No:
520L20CT16M3690
Description:
XTAL OSC TCXO 16.3690MHZ SNWV
Function -
Frequency 16.369 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±2ppm
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 2mA