Home / Oscillators / 520M20HT40M0000
520M20HT40M0000
CTS-Frequency Controls
Product No:
520M20HT40M0000
Description:
XTAL OSC TCXO 40.0000MHZ SNWV
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type TCXO
Function -
Frequency 40 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.8V
Frequency Stability ±2ppm
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Current - Supply (Max) 2.5mA