Home / Oscillators / 520N05CA16M3690
520N05CA16M3690
CTS-Frequency Controls
Product No:
520N05CA16M3690
Description:
XTAL OSC VCTCXO 16.3690MHZ SNWV
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type VCTCXO
Output Clipped Sine Wave
Series 520
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function -
Frequency 16.369 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 2.5V
Frequency Stability ±500ppb
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 2mA