Home / Oscillators / 520R20005ITR
520R20005ITR
CTS-Frequency Controls
Product No:
520R20005ITR
Description:
2.5mm x 2.0mm Surface Mount Clip
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type TCXO
Output Clipped Sine Wave
Series 520
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function -
Frequency 20 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 3V
Base Product Number 520
Frequency Stability ±500ppb
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 2mA